
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Load Regulation | 0.001 %/mA |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Quiescent Current | 12 µA |
Stock: 7739
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17553
Ext.Price$0.17553
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17553 | $0.17553 |
| 10 | $0.11886 | $1.18860 |
| 50 | $0.10355 | $5.17750 |
| 100 | $0.09022 | $9.02200 |
| 500 | $0.07881 | $39.40500 |
| 1000 | $0.07529 | $75.29000 |
| 3000 | $0.07223 | $216.69000 |
| 5000 | $0.06930 | $346.50000 |
